Szeglemezes tetőszerkezetek
A mi általunk forgalmazott szeglemezes tetőszerkezetekhez minden esetben statikai tervet készítünk az európai szabványoknak megfelelően.
C24-es minősített fából gyártjuk, CNC géppel szabjuk és a MITEK szeglemezes technológiáját alkalmazzuk.
4m magasságig egyben gyártjuk és függően a területi és útviszonyoktól szállítjuk ki a szeglemezes tető szerkezetet, ezzel lerövidítve az állítás idejét. Amennyiben nehezen megközelíthető területen kerül felállításra a tetőszerkezet, úgy lehetőség van a helyszíni összeállításra.
A szeglemezes tetőszerkezet 90cm-es tengelytávú kiosztással kerül tervezésre (ellentétben más gyártókkal szemben), így a lécezéshez elegendő a 3x5-ös tetőléc, mely csökkenti az építés, kivitelezés költségét.
SZEGLEMEZ
A szeglemezek nevükből adódóan a vékony, 1,5-2 mm vastagságú acéllemezből kb. 90º-ban stancolással kihajtott szegekkel rendelkeznek. Az ismertetésre kerü-lő Mitek-szeglemezek két típusa terjedt el Magyarországon. A leggyakoribb M16H típusjelű elemek 1,5 mm vastag-ságú acéllemezekből készülnek, S 350 GD minőség-ben (névleges folyáshatár: ReH >= 350 N/mm2). A szegek kihajtása kis mértékben eltér a 90º-tól, hogy a fába préselést megkönnyítsék.
A szeglemezek előre leszabott méretekkel, tüzi-horganyzott kivitelben kerülnek forgalomba. Az M16S jelű elemek anyaga rozsdamentes acél. Az M14 szeglemezeket 2 mm vastag acéllemezekből gyártják, szilárdsági osztályuk S 250 GD (névleges folyáshatár: ReH >= 250 N/mm2), kivitelük szintén tüzi-horganyzott. Ezek szögei az előbbi típushoz képest kb. 15%-kal nagyobb teherbírással rendelkeznek, így kisebb területű szeglemezek tervezhetők velük.
FAANYAG
Szeglemezes tartók fűrészelt fából, jellemzően pallókból készülnek. A leggyakrabban alkalmazott fafaj a könnyen megmunkálható lucfenyő, de erdei fenyő vagy jegenyefenyő is felhasználható. Költségesebb fa-fajokkal a szerkezet jellegéből adódóan nem építenek szeglemezes tartókat. A faanyag minősége legalább F56 II. osztályú - azaz kereskedelmi I. osztályú - legyen az MSZ 10144 magyar szabvány szerint. A faanyag beszállítójával szembeni fölösleges viták elkerülésére az összes tervlapon a „kereskedelmi I. osztály” megnevezést is javasolt feltüntetni. A DIN 4074-1 német szabvány alapján – a hazai szilárdsági osztállyal közelítően egyenértékű - S10 minőségű, az Eurocode-alapú MSZ EN 338 szerint pedig C24 szilárdsági osztályú faanyagot kell alkalmazni illetve a tervben kiírni.
A fenti szilárdsági kategóriák legfőbb ismertetőjegyei az építkezésen a következőképpen ismerhetők fel: a bütü-felületen az átlagos évgyűrűszélesség max. 5-6 mm, a fafelületen látható legnagyobb csomó átmérője a látható oldalél kb. 0,4-szerese, és a faanyag testsű-rűsége csak a teljes mennyiség 5%-ában múlja alul a rK= 350 kg/m3értéket.
A szeglemezzel kapcsolt faelemek előírt legkisebb vastagsága gyalulatlan fa esetén 50 mm, vastagsági gyalult fánál pedig 47 mm, azaz főként pallókból készülnek szerkezeteink. A faelemek vastagsági mé-reteltérése a csomópontokban 1 mm lehet. A pallók minimális szélessége a szerkezet síkjában 75 mm, de a gyakorlatban 100-250 mm széles faelemek használatosak.
A fa - szabáskor és préseléskor - megengedett max. nedvességtartalma MiTek szeglemezek alkalmazása esetén u= 20% lehet. Ez a gyakorlatban még tapin-tással enyhén nedves, de vízgyöngyöktől mindenképp mentes fafelületet jelent, ami a faanyag rakatos légszárításával száraz időben – még védőszeres áztatás után is - gyorsan elérhető.
A beépített faanyag korrózióra – vegyi hatások, alacsony hőmérsékletű hőhatás – nem érzékeny, így nedves terekben, mint padlás vagy fürdőszoba alatti födém is felhasználható. A padlás esetében a tetőfedés, fürdők alatt pedig legalább kent használati víz ellen szigetelés akadályozza meg a víz bejutását a fába.
Árajánlatot kérek +36 20 775 1675
GYÁRTÁS FOLYAMATA
1. A megbízás létrejöttét és a tervdokumentáció egyeztetését követően állandó szakmai partnerünk tartószerkezeti (statikai) és gyártmánytervet készít.
2. A tetőelemek szabása milliméter pontosságú CNC vezérelt géppel. Csak minősített, C24 osztályú faanyag kerül felhasználásra.
3. Leszabást követően az elemek fa impregnálószerrel történő kezelése előírás szerint.
4. A szerkezetek összeállítása speciális munkaasztalon történik, 30 tonna teljesítményű préssel kerülnek elhelyezésre a rozsdamentes acél szeglemez rögzítőelemek
5. A fenti technológiának köszönhetően nagypontosságú, szakszerűen összeépített szerkezeteket gyártunk.
TERVDOKUMENTÁCIÓ